Jak pozycjonować?

Jak pozycjonować stronę internetową?

Istnieje kilka sposobów na bycie w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania najpopularniejszych wyszukiwarek. Dwa najważniejsze z nich to:

 1. Linki sponsorowane

  Linki sponsorowane w praktyce potrafią być kosztowne, przykładowo cena jednego kliknięcia na sponsorowany link kosztuje nie mniej niż 4 grosze. Początkowo wydaje się że to niewiele, jeśli jednak planujemy przyciągnąć w ten sposób na naszą stronę wielu odwiedzających, koszty zaczynają szybko rosnąć. Kilkaset złotych miesięcznie za promowanie w ten sposób sklepu internetowego czy niewielkiego serwisu jest standardem. Warto więc rozważyć, czy nie bardziej opłaca się zadbać o to, by nasza strona samoczynnie pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania. Działania, które mają to zapewnić nazywane są pozycjonowaniem.

 2. Pozycjonowanie (Search Engine Optimalization - SEO, Web Positioning)

  Pozycjonowanie stron to działania, których celem jest wypromowanie danego serwisu internetowego na jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych dla wybranych wyrażeń kluczowych.

  Pozycjonowanie jest procesem długotrwałym. Zajęcie miejsca na pierwszej stronie wyników szukania na dane słowa kluczowe może zająć kilka miesięcy. Warto jednak poczekać, ponieważ pozycjonowanie uchodzi za najskuteczniejszą formę reklamy w internecie oraz najtańszą o ile możliwie dużą ilość pracy wykonamy samodzielnie. Wiele raportów wykazuje, że największy procent nowych klientów pochodzi z wyszukiwarek internetowych.

  Pozycjonowanie
  Linkowanie
  Strony o podobnej tematyce
  Katalogi
  Fora
  Blogi
  Optymalizacja
  Treść strony
  Słowa kluczowe
  Budowa strony
  • Linkowanie

   Linkowanie polega na pozyskiwaniu linków, które znajdują się na innych stronach internetowych i prowadzą do pozycjonowanego serwisu. Im więcej stron linkuje do danej pozycjonowanej strony, tym większa szansa że będzie ona wyżej w wynikach wyszukiwania. Dzieje się tak dlatego bo algorytmy wyszukiwarek traktują linki jako rekomendacje co oznacza, że wiele linków prowadzących do danej strony to sygnał, że strona jest warta polecenia i wyświetlania wyżej w wynikach wyszukiwarki.

   Jednym ze sposobów na pozyskanie linków prowadzących do pozycjonowanej strony jest dodanie jej do moderowanych katalogów (Katalogowanie stron).

  • Optymalizacja

   Optymalizacja jest procesem jednorazowym a po bliższym zapoznaniu stosunkowo prostym dlatego warto zgłębić temat i wykonać ją samodzielnie. Optymalizacja polega na dostosowaniu strony internetowej tj. znajdujących się na niej treści oraz kodu strony w sposób przyjazny wyszukiwarkom oraz użytkownikom. Treść strony powinna być unikalna, związana z tytułem strony oraz zawierać słowa kluczowe, na które chcemy pozycjonować stronę. Kod strony powinien być poprawny semantycznie, bez błędów i zbędnych znaczników. Warto również zwrócić uwagę na linkowanie wewnętrzne strony, którego celem jest ułatwienie użytkownikom oraz robotom wyszukiwarki swobodnego przemieszczania się po stronie.