katalogowanie_stron

Katalogowanie stron jako tani i efektywny sposób na samodzielne pozycjonowanie strony internetowej

Chcąc wysoko wypozycjonować stronę należy zadbać o to aby jak najwięcej innych stron internetowych zawierało link do pozycjonowanej strony, ponieważ to jak wysoko pojawia się dana witryna w wynikach wyszukiwania Google'a, zależy w dużym stopniu od liczby i jakości linków do niej prowadzących. Google interpretuje link ze strony A do strony B jako głos strony A na stronę B.

Warto więc dodawać adres strony do katalogów serwisów internetowych - proces ten nazywany jest katalogowaniem. Dodawanie stron do katalogów wiąże się z wypełnianiem formularza zgłoszeniowego w każdym z katalogów, dlatego ręczne katalogowanie to proces żmudny i długotrwały. Można ułatwić sobie to zadanie na dwa sposoby:

  • korzystając z multirejestratorów, czyli specjalnych stron, które specjalnym skryptem dodają adres do setek katalogów. Jednak wielu specjalistów odradza tę metodę twierdząc, że jest ona mało skuteczna ponieważ skrypt często dodaje stronę do niewłaściwej kategorii (co skutkuje odrzuceniem wpisu przez moderatora katalogu oraz banem na stronę), nie radzi sobie z dodawaniem do katalogów wymagająych logowania czy też wpisania kodu z obrazka. Ponadto strona automatycznie katalogująca dodaje strony tylko do katalogów zbudowanych o konkretny skrypt pomijając tym samym pozostałe katalogi.
  • quasi-automatyczne katalogowanie, w którym formularz zgłoszeniowy wypełniany jest przez program automatycznie, wymaga jednak wyboru przez użytkownika kategorii do której ma być dodana strona.